Kurz pobitewny opadł, więc przyszedł czas na pierwsze podsumowania dotyczące naszej współpracy z Diecezją Tarnowską oraz Polskie Towarzystwo Genealogiczne.
Pierwsza sesja digitalizacyjna trwała trzy dni, pracowaliśmy na 6 stanowiskach, wykonaliśmy ok. 30 tysięcy skanów. Mogło być więcej, ale materia nie była łatwa. Skanowany zasób dotyczył głównie kopii ksiąg metrykalnych z terenów obecnych diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i tarnowskiej. Na ogół były to tzw. luzy i niewielkie poszyty (maksymalnie kilkadziesiąt stron) w różnym stanie zachowania. Zdarzały się również prawdziwe perły, jak księga urodzonych z Katedry Tarnowskiej prowadzona od roku 1579. Były też księgi bierzmowanych, zapowiedzi przedślubne czy aneksy. Proces ich publikacji rozpoczął się już w Skanoteka.
Gorące podziękowania dla ks. dr. Krzysztofa Kamieńskiego – dyrektora Archiwum – za to, że podzielając nasze wizje dotyczące wykorzystania zasobu w celach genealogicznych, przekonał biskupa do pomysłu digitalizacji i publikacji, co pozwoli również efektywnie chronić te materiały.
Szczególnie cieszy sprawna współpraca między Stowarzyszeniem Polscy Profesjonalni Genealodzy i Polskim Towarzystwem Genealogicznym zarówno w procesie negocjacyjnym, formalno-prawnym (przygotowanie tekstu porozumienia), jak i podczas prowadzenia właściwych prac w Tarnowie. Dziękuję za zaangażowanie i wsparcie Zarządom obu organizacji, a także tym z nas, którzy mimo innych zobowiązań zawodowych poświęcili kilka dni urlopów, by działać.
Michał Jan Marciniak, Mariusz Michalak, Michał S. Zieliński, Tomasz Sączawa, Marcin Kiwior – było bardzo profesjonalnie, sprawnie i intensywnie, a wszystko to w fantastycznej atmosferze.
Ciąg dalszy nastąpi